Лікування міжхребцевої грижі

You are here:

Міжхребцева грижа – це серйозне захворювання опорно-рухового апарату при якому відбувається розрив фіброзної оболонки і зміщення диска. Це супроводжується болем, зменшенням рухливості і іншими вкрай неприємними симптомами.

Традиційно після діагностики грижі призначають курс медикаментозних препаратів, а в подальшому це призводить до необхідності хірургічного втручання. За статистикою найбільша кількість міжхребцевих гриж виникає в поперековому відділі хребта, також часто зустрічаються грижі шийного відділу.

Причини хвороби

Так як грижа хребта – це дегенеративне захворювання, причинами можуть бути наступні фактори: остеохондроз, малорухливий спосіб життя, травми і подальша неправильна реабілітація, вікові зміни, генетична схильність і неспроможність сполучної тканини в цілому.

Причини міжхребцевої грижі результаті недостатнього харчування структури хребта зневоднюється пульпозное ядро, на фіброзному кільці з’являються мікротріщини, а потім і розриви. Ядро позвонкового диска випинається назовні і може бути ущемлені. Залежно від локалізації розрізняють наступні види гриж: бічна або латеральна, заднебоковая, переднебоковая, серединна, комбінована.

Важливо розуміти, що причиною може стати не один з перерахованих факторів, а відразу декілька. Також дегенеративні зміни можуть виникнути через кілька років після травми, особливо при реабілітації в домашніх умовах і народними методами. Важливіше позбутися фізіологічних порушень для успішного лікування міжхребцевих гриж. Наші фахівці проводять ретельну діагностику і складають індивідуальний план роботи з кожним пацієнтом.

Лікування міжхребцевої грижі

Симптоми хвороби

Першим симптомом міжхребцевої грижі є біль. Біль може виникати в місці локалізації грижі, може бути віддаленою в залежності від того, які пучки нервів пошкоджуються: біль у кінцівках, головний біль, оніміння. Локалізація грижі всередині спинномозкового каналу може становити небезпеку для функцій внутрішніх органів відповідних відділів. Може різко змінюватися артеріальний тиск при рухах, підйомі рук. Біль найчастіше виникає при русі, але може бути і в спокійному стані, при знаходженні довго в одній позі (сидяча робота за комп’ютером, водіння автомобіля).

Види хвороби

Грижі класифікуються по локалізації у відділах хребта: шийна, грудна, попереково-крижовий (на них припадає приблизно половина всіх випадків).

Грижа Шморля – виникає в результаті вродженої патології будови хребців, розриву не відбувається, але характерно випинання в тіло хребця. Діагностується лише по рентгенограмі або МРТ.

Медіанна грижа – грижа, що локалізується в області виходу нервових пучків з хребетного стовпа ( “кінський хвіст”) і впливає на функціонал безпосередньо цих нервових закінчень. Дорсальная грижа – характерно випинання диска в область хребетного каналу, при цьому ущемляються нервові корінці.

Секвеструвати грижа – міжхребцевий диск руйнується, його вміст (пульпозное ядро) виходить в просвіт спинномозкового каналу. Це порушення є вкрай важким і вимагає оперативного втручання для збереження функцій спинного мозку.

Діагностика

Для діагностики використовуються сучасні методи: МРТ (магнітно-резонансна томографія), МСКТ (мультиспіральна комп’ютерна томографія). У складних випадках можуть знадобитися такі методи, як МР і КТ-мієлографія. У Центрі Бубновського також проводиться функціональна діагностика на апараті DIERS 4DmotionВ – це оптична система діагностики, яка дозволяє реєструвати локалізацію ушкоджень, порушення роботи м’язів, зв’язок і суглобів, їх положення в просторі щодо норми.

Профілактика

Профілактика полягає в традиційних рекомендаціях при будь-яких порушеннях опорно-рухового апарату:

  • Достатня фізична активність, рухливість, перерви в нерухомій роботі за комп’ютером.
  • Якщо діагноз грижі вже був поставлений, то фізичні навантаження повинні бути спрямовані на формування м’язового корсету без перенапруги.
  • Різноманітне і здорове харчування, що сприяє нормальному обміну речовин.
  • Позбавлення від шкідливих звичок.
  • Здоровий сон на хорошому матраці і подушці (не дуже м’якою, але і не твердої).
  • Звернення до лікаря при больовому синдромі або різкому погіршенні стану.

Лікування

Зазвичай лікування починають з призначення знеболюючих і протизапальних препаратів, іноді використовують кортикостероїди. Якщо консервативне лікування не допомогло, то призначають хірургічну операцію по видаленню грижі. Всі ми розуміємо, що хребет – це дуже складна структура і будь-які втручання можуть бути вкрай небезпечними. За останній час хірургія, звичайно, просунулася в найменш травмуючих методиках, але тим не менш, краще уникнути операції.

У нашому Центрі доктора Бубновського були розроблені програми, що дозволяють відновити хребет після постановки діагнозу “міжхребцева грижа”. В результаті виконання певних вправ під контролем нашого реабілітолога на тренажері, спеціально створеному таким чином, що мінімізується гравітаційна навантаження на хребет і всі рухи виконуються в межах фізичних можливостей пацієнта. Таким чином відновлюється кровообіг в м’язах, трофіка всіх тканин відновлюється і грижа починає зворотний розвиток.

Позбутися від болю можна вже за перші кілька занять.

Самолікування

Так як хребетні грижі знаходяться безпосередньо біля спинного мозку, будь-які різкі рухи, зайві навантаження, примочки і втирання можуть викликати роздратування нервових корінців, запалення і погіршення стану. Ми рекомендуємо продовжити робити деякі вправи з програми лікування в Центрі Бубновського будинку для підтримки тонусу м’язів і загального стану хребта.

FAQ

Поки грижа в гострій фазі, не можна піднімати тяжкості (фахівці не рекомендують більше 10-15 кг чоловікам і 7-10 жінкам). Не можна перегрівати організм (гаряча ванна, лазня), так як можуть бути погіршення. Фізична активність обов’язково має бути присутня, але в помірному обсязі.

Так, вперше зіткнувшись з болями в спині можна спробувати впоратися з ними за допомогою анальгетиків і протизапальних. Однак, якщо біль не стала менше протягом трьох днів, необхідно звернутися до лікаря.

В період загострення міжхребцевої грижі масаж категорично заборонений. У періоди ремісії необхідна консультація з реабілітологом в індивідуальному порядку.

Лікування міжхребцевої грижі

Павленко Валерій

Головний лікар центрів Бубновського в Украіне, має більше 18 років практики за напрямками лікувальної фізкультури та спортивної медицини.

Це матеріал надійний і науково підтверджений. Він базується на офіційних медичних дослідженнях, перевірявся і редагували лікарями і медичними працівниками і представляє об’єктивну інформацію при діагностиці та лікуванні захворювань. Містить бібліографічні довідкові джерела. Якщо ви вчений-медик і виявили, що є неточності, помилки або упущення, зв’яжіться з нами за адресою avtor@bubnovsky.ua

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ

Ми працюємо в Київ, Харків, Львів, Запоріжжя, Івано-Франківськ.

Ви можете записатися по телефону: 0800 501 037 (дзвінки безкоштовні)

Або за формою нижче