Сколіоз лікування та профілактика

You are here:

Сколіоз – це один з найбільш частих діагнозів, який ставлять дітям в підлітковому віці. Деякі молоді люди з радістю бачать цей діагноз, щоб отримати свідоцтво про звільнення від військової служби, однак не варто цьому радіти, так як сколіоз не приносить незручностей тільки на ранніх стадіях свого розвитку. Без лікування і реабілітації симптоми будуть проявлятися все більше і через деякий час почнуть позначатися на роботі внутрішніх органів, загальної якості життя і навіть працездатності.

Якщо в дитини при обстеженні виявили сколіоз або яке-небудь інше порушення постави, то це ще не привід вважати її неповноцінною, терміново лікувати від цього і записувати до спеціалізованої фізкультурної групи. У більшості випадків можна обійтися без корсетів, ліків і операцій, достатньо підібрати в нашому Центрі індивідуальну програму відновлення за методом Бубновського.

Унікальна методика лікування спрямована на зміцнення різних груп м’язів організму, в результаті цього відбувається одужання. Звертайтеся до Центру доктора Бубновського та відновлюйте здоров’я Вашої дитини без ліків, корсетів і складних операцій!

Причини хвороби

Постава людини залежить від багатьох факторів:

  • стану скелета;
  • тонусу м’язів;
  • стану зв’язкового апарату;
  • наявності хронічних захворювань;
  • рівня фізичної активності;
  • чергування статичних та динамічних навантажень на організм;
  • стану мінерального обміну в організмі.

Постава починає формуватися відразу після народження, тому важливо з перших днів життя дітей давати дозоване навантаження саме на той відділ хребта, який розвивається в цей період часу. Багато батьків роблять помилку, стимулюючи ходьбу, раніше, ніж дитина почала самостійно вставати або навчилася добре повзати. Такі неадекватні навантаження сприяють формуванню сколіозу і порушень постави в дітей і підлітків. Також небезпечні для хребта підлітка надмірні навантаження в період з 13 до 16 років. На формування постави також впливають різні травми і захворювання, пов’язані з порушенням мінерального обміну — рахіт, або з наявністю вогнища запалення в кістковій тканині — остеомієліт, спондиліт.

Симптоми хвороби

Розвиток сколіозу можна запідозрити в першу чергу щодо порушення постави, погіршення рухливості хребетного стовпа, появі асиметрії в плечах, тазових кістках, можливі головні болі, порушення роботи внутрішніх органів, поява невралгії і безпосередньо болів в спині.

Види хвороби

Відхилення хребта від вертикальної осі – це характеристика будь-якого порушення постави. Таким чином вони діляться на три типи:

  • дефекти в вертикальної – фронтальній площині (сколіоз, сколіотична постава);
  • дефекти в горизонтальній – сагітальній площині (сутулість, кіфоз, гіперлордоз);
  • дефекти в двох площинах (кіфосколіоз).

Якщо відхилення від вертикалі невелика, то це проявляється стомлюваністю, слабкістю корсетних м’язів, головним болем, запамороченням і іншими симптомами, які часто приймають за скачки тиску або просто втома. Однак якщо відхилення значне, то це може викликати значні порушення постави, ходи і роботи внутрішніх органів.

Залежно від кута відхилення виділяють 4 ступеня сколіозу, які визначають по рентгенологічним знімкам:

  • I ступінь – 1 – 10 градусів,
  • II ступінь – 11 – 25 градусів,
  • III ступінь – 26 – 50 градусів,
  • IV ступінь – більше 50 градусів (по В. Д. Чаклину)

Незначні відхилення від норми успішно усуваються за допомогою спеціальних вправ в будь-якому віці.

Сколіоз лікування та профілактика

Діагностика

 

Так як на ранніх стадіях сколіозу не відбувається органічного ураження тканин, то діагностика повинна бути в першу чергу функціональна. Для того, щоб визначити захворювання лікар-ортопед просить виконати прості вправи: нахили, підняття рук і ніг. Він спостерігає за тим, які м’язи знаходяться в гіпертонусі, а які навпаки занадто мляві. Для того, щоб зареєструвати відхилення хребта від вертикалі в градусах і відслідковувати прогрес у лікуванні, ми використовуємо прилад оптичної топографії DIERS 4D motionВ. На відміну від рентгена, він не дає хвильовий навантаження на організм і абсолютно безпечний.

Профілактика

Профілактика сколіозу повинна враховуватись усіма батьками при вихованні дитини: це достатня рухова активність, що відповідає віку, обмеження для сидячого способу життя (наприклад, робити розминку через кожні 30 хвилин за комп’ютером), достатній сон на хорошому матраці, різноманітне і наповнене мікроелементами і вітамінами харчування. Також сколіоз може виникнути на тлі травм опорно-рухового апарату, коли рухливість обмежена, з такими випадками повинен працювати лікар-реабілітолог.

Лікування

Так як сколіоз є функціональним порушенням, то медикаментозне лікування не дає гідних результатів. Народні методи лікування також є консервативними, а фізичні вправи, виконані без контролю фахівця можуть швидше нашкодити, ніж виправити ситуацію.

Фахівці нашого Центру продіагностіруют поставу, визначать точний діагноз і ступінь сколіозу і складуть індивідуальну програму для лікування.

Тонус корсетних м’язів відновлюється вже через кілька занять, а навчити тіло правильно рухатися і на все життя подарувати пацієнтові гарну поставу і легку ходу.

Самолікування

Лікарі нашого центру навчають м’язи пацієнтів рухатися по-новому, так, щоб не викликати функціональні порушення. Після призначення програми лікування цілком можливо самим підтримувати хороший фізичний стан будинку. При сильних порушеннях постави і стану м’язового апарату, звичайно потрібен нагляд фахівця. Також використання корсетів, що підтримують систем, бинтів без призначення лікаря-ортопеда може погіршити ситуацію і нашкодити.

FAQ

Генетична схильність має свій вплив на розвиток сколіозу, але більшою мірою важливий спосіб життя і фізична активність, яку дитина отримує разом з батьками і спостерігаючи їх приклад.

Всі види активності, що відповідають віку і розвитку дитини хороші. Чим більше він рухається, особливо на свіжому повітрі, тим краще.

Матрац повинен бути не м’яким, швидше за середньо-жорстким або жорстким. Рекомендується використання матраців з окремими пружинами, а також з кокосовими, поліуретановими або латексними вставками.

Сколіоз лікування та профілактика

Павленко Валерій

Головний лікар центрів Бубновського в Украіне, має більше 18 років практики за напрямками лікувальної фізкультури та спортивної медицини.

Це матеріал надійний і науково підтверджений. Він базується на офіційних медичних дослідженнях, перевірявся і редагували лікарями і медичними працівниками і представляє об’єктивну інформацію при діагностиці та лікуванні захворювань. Містить бібліографічні довідкові джерела. Якщо ви вчений-медик і виявили, що є неточності, помилки або упущення, зв’яжіться з нами за адресою avtor@bubnovsky.ua

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ

Ми працюємо в Київ, Харків, Львів, Запоріжжя, Івано-Франківськ.

Ви можете записатися по телефону: 0800 501 037 (дзвінки безкоштовні)

Або за формою нижче