Лікування грижа Шморля

You are here:

Грижа Шморля – це один з видів хребетних гриж, при якому відбувається продавлювання горизонтальної кісткової пластини хребця вглиб тіла хребця. Він був вперше описаний після аналізу рентгенологічного знімка німецьким вченим Християном Шморля.

Причини хвороби

Найчастіше патологія проявляється в таких випадках:

 • генетична схильність,
 • швидке зростання, коли м’язи і хрящова тканина ростуть, а кістки не встигають достатньо зміцнитися і наростити губчасту структуру всередині хребців
 • старечий вік, коли кісткові тканини стають м’якими за рахунок вимивання кальцію з їх структури
 • травми (переломи, вивихи, підвивихи, удари) і дистрофічні захворювання (остеопороз, остеоартроз) хребетного стовпа.
  Найчастіше грижі Шморля локалізуються в грудному і в поперековому відділах хребта.
Лікування грижа Шморля

Симптоми хвороби

Грижа Шморля може бути в одиничному екземплярі, але іноді вони розкидані в декількох місцях по хребту і виглядають на рентгенологічному знімку як маленькі вузлики-випинання в тіло хребта. Симптоми можуть довго ніяк не проявлятися, ніж та небезпечно це захворювання.

Дегенеративні процеси можуть накопичуватися з часом, а діагностика може виявити патологію тільки при дослідженні за допомогою рентгена або томографії. Реабілітація повинна відбуватися поступово і за певною програмою, щоб уникнути сильних навантажень і все тканини встигли відновитися. Грижа Шморля небезпечна при компресійних переломах, особливо якщо вона знаходиться в поперековому відділі і має великий розмір.

Види хвороби

Грижі Шморля класифікуються за кількістю: поодинокі, множинні (вони більш небезпечні).

За формою ушкодження:

 • центральна (це найпростіший тип, що утворюється в тілі суглоба між хребцями),
 • передня (локалізується в передній частині хребта, викликає сильний біль при русі),
 • задня (при відшаруванні задньої зв’язки тіла хребця),
 • глибока (хрящ проникає глибоко в тіло хребця, утворюючи там сплетіння сполучної тканини, дуже небезпечний вид грижі, лікується оперативно).

Також виділяють за будовою:

 • хрящові грижі, грижі замикальних пластинок (характерні для підліткового віку, можуть самі виліковуватися),
 • грижа каудальной пластинки (вдавлення структур гиалинового хряща в хребець, може змінювати розмір через рідкого вмісту ядра).

Діагностика

При зверненні до лікаря і підозрі на грижу Шморля, обов’язково проводиться рентгенографія, а в складних випадках МРТ хребта. Грижі не проявляються вираженим больовим синдромом або м’язовими спазмами. Однак, досвідчений фахівець може поставити попередній діагноз при пальпації.

Профілактика

В якості профілактики грижі Шморля рекомендуються

 • Здоровий спосіб життя і харчування
 • Зручне спальне місце з матрацом середньої жорсткості
 • Фізичні навантаження і в цілому активний спосіб життя

Лікування

У нашому Центрі по унікальним методикам доктора Бубновського ми наводимо пацієнтів з різними типами фізіологічних порушень до повної реабілітації. Індивідуально складені програми дозволяють запустити процеси кровообігу і харчування потрібних м’язів і структур і таким чином запобігти виникненню незворотних змін з часом. Всі заняття проходять під контролем лікаря-реабілітолога і з періодичної діагностикою ефективності лікування. Також відмінною рисою наших методик є те, що ми вчимо пацієнта рухатися по-новому, міняючи звичні траєкторії рухів, які привели до захворювань. Таким чином ви отримаєте не тільки позбавлення від болю, а й інструмент на все життя для підтримки свого організм в здоров’я без ліків і хірургічних операцій.

Самолікування

Так як діагностика грижі Шморля можлива тільки в результаті рентгенографії або МРТ, то ми не розглядаємо варіанти самолікування. У будь-якому випадку ви отримаєте призначення від вашого лікуючого лікаря. Після проходження курсу в Центрі Бубновського цілком можна виконувати деякі вправи вдома.

FAQ

З часом зменшується висота міжхребцевих дисків, самі хребці зменшуються в об’ємі за рахунок прогинання кісткових пластин. Так як зменшується еластичність міжхребцевих зв’язок, то і амортизація при навантаженнях погіршується. Це призводить до мікротравм дисків і може викликати біль і обмеження нервів. Безпосередньо в місці утворення грижі розростається фіброзна тканина, що сприяє розвитку артрозу і порушення рухливості суглобів хребта. Також грижа Шморля є супутнім захворюванням до звичайних міжхребцевим грижам і протрузія.

Грижі, що виникають в підлітковому віці можуть пройти самі собою, коли зміцняться м’язи і станеться синхронізація розмірів кісткової, хрящової та м’язової тканини.

Відео грижа Шморля:

Лікування грижа Шморля

Павленко Валерій

Головний лікар центрів Бубновського в Украіне, має більше 18 років практики за напрямками лікувальної фізкультури та спортивної медицини.

Це матеріал надійний і науково підтверджений. Він базується на офіційних медичних дослідженнях, перевірявся і редагували лікарями і медичними працівниками і представляє об’єктивну інформацію при діагностиці та лікуванні захворювань. Містить бібліографічні довідкові джерела. Якщо ви вчений-медик і виявили, що є неточності, помилки або упущення, зв’яжіться з нами за адресою avtor@bubnovsky.ua

ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ

Ми працюємо в Київ, Харків, Львів, Запоріжжя, Івано-Франківськ.

Ви можете записатися по телефону: 0800 501 037 (дзвінки безкоштовні)

Або за формою нижче