Хронічне порушення мозкового кровообігу (ХПМК)
- Головна
- Хронічне порушення мозкового кровообігу (ХПМК)
ХНМК – це комплекс симптомів, викликаних ураженням судин головного мозку. Людський мозок і навколишні його структури вимагають величезної кількості крові для забезпечення всіх функцій, тому в нашій черепній коробці знаходиться безліч великих і дрібних судин. Капіляри пронизують нервові клітини, доставляючи до них живильні речовини і кисень, забезпечують температурний і водний баланс. В судинах головного мозку немає клапанів, таким чином забезпечення кровообігу здійснюється за рахунок артеріального тиску, яке також впливає на внутрішньочерепний тиск.
Лікування рухом дозволить швидко та легко підвищити якість Вашого життя. Скористайтеся досягненнями сучасної медицини, зверніться в наш Центр і отримайте відповіді на всі Ваші запитання!
Причини хвороби
Так як ХНМК – це загальна назва порушень, то і причин для них може бути безліч. Ось основні, які є підставою для постановки діагнозу.
Основні:
- Атеросклероз судин.
- Артеріальна гіпертензія.
- Хвороби серця, при яких знижується кількість циркулюючої крові.
- Порушення серцевого ритму (аритмія, тахікардія, брадикардія).
- Аномалії будови судин, спадкові ангиопатии (особливо впливає будова судин в шийному відділі).
- Венозна патологія.
- Компресія судин (зазвичай це пов’язано з остеохондрозом і запущеним на сколіоз).
- Артеріальна гіпотензія.
- Церебральний амілоїдоз (порушення білкового обміну).
- Цукровий діабет (особливо в старечому віці).
- Васкуліти.
- Захворювання крові.

Симптоми хвороби
ХНМК можна розпізнати за такими симптомами, як оніміння кінцівок, окремих ділянок на обличчі та голові, тремору рук, шуму у вухах, в очах з’являються нав’язливі мушки, плями і відблиски. Зазвичай присутні головні болі різної інтенсивності. Іноді створюється відчуття постійної втоми, сонливості. Далі розвиваються порушення пам’яті, ментальні патології, неуважність, раскоординированности рухів. Пізніше це може призвести до деменції, асоціальної поведінки, а на глибоких стадіях і до недоумства.
Звичайно, найнеприємнішим підсумком розвитку ХНМК є ішемія судин головного мозку та інсульт.
Види хвороби
1) Гостра
- Інсульт.
- Минущі порушення мозкового кровообігу (транзиторні ішемічні атаки або гіпертонічні церебральні кризи).
2) Хронічна
- Початкові прояви недостатності кровообігу.
- Дисциркуляторна енцефалопатія.
Гостре розвиток хвороби може привести до інвалідності. Хронічні види ХНМК можуть бути оборотними при відновленні мозкового кровообігу.
Діагностика
Профілактика
- Як і при багатьох судинних захворюваннях, показаний здоровий спосіб життя (відмова від жирної їжі, алкоголю, куріння).
- Достатні фізичні навантаження, але без перевантажень.
- Щоденна зарядка, прогулянки на свіжому повітрі.
- Контроль артеріального тиску.
- Вправи для розвитку пам’яті, логічного мислення, інтелектуальні ігри та спілкування.
Лікування
Класичні методики лікування ХНМК включають в себе медикаментозні програми, які допомагають в розрідженні крові, балансі тиску, поліпшення роботи нейронів. У медичному центрі Бубновського були розроблені програми для лікування ХНМК, пов’язаних з фізіологічними впливами: при механічному стисканні судин міжхребцевими грижами, при сколіозі. Поліпшується приплив крові до головного мозку, відновлюються капіляри, спазмовані при недостатньому кровообігу. Пацієнти відзначають поліпшення стану вже після перших занять. Відмінні результати показує реабілітаційна робота з пацієнтами після інсультів: відновлюється рухова активність, загальний тонус, узгодженість рухів.
Самолікування
Так як у ХНМК досить багато симптомів, то самолікування зазвичай направлено на їх усунення. Однак неконтрольований і тривалий прийом знеболюючих препаратів, що розріджують кров і добавок для поліпшення мозкової активності може привести до плачевних результатів. Купірування симптомів – це не лікування і, на жаль, народні методи лікування порушень мозкової активності неефективні.
FAQ
Звичайно, за симптомами можна припустити порушення мозкового кровообігу. Однак краще уточнити його за допомогою лабораторних досліджень, МРТ та ангіографії.
В принципі, мігрень, як і інші види головного болю – це симптом порушення функцій судин головного мозку, однак краще звернутися до фахівців для уточнення діагнозу.
На жаль, вік неврологічних і судинних захворювань сильно знизився. На даний момент в групу ризику потрапляють люди починаючи від 35 років. Малорухливий спосіб життя, екологія великих міст, алкоголь, куріння і нездорове харчування можуть призводити до судинних патологій.

Павленко Валерій
Головний лікар центрів Бубновського в Украіне, має більше 18 років практики за напрямками лікувальної фізкультури та спортивної медицини.
Це матеріал надійний і науково підтверджений. Він базується на офіційних медичних дослідженнях, перевірявся і редагували лікарями і медичними працівниками і представляє об’єктивну інформацію при діагностиці та лікуванні захворювань. Містить бібліографічні довідкові джерела. Якщо ви вчений-медик і виявили, що є неточності, помилки або упущення, зв’яжіться з нами за адресою avtor@bubnovsky.ua
ЗАПИСАТИСЬ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ
Ми працюємо в Київ, Харків, Львів, Запоріжжя, Івано-Франківськ.
Ви можете записатися по телефону: 0800 501 037 (дзвінки безкоштовні)